ترابردپذیری ,مشترکین ,اپراتور ,ترابرد ,صورت ,وجود ,ترابردپذیری همراه ,پروژه ترابردپذیری ,مدیر پروژه ,صورت ترابرد ,تلفن همراه ,مدیر پروژه ترابر


با شروع اجرای طرح ترابردپذیری سیم کارت های همراه اول، و امکان مهاجرت هر شماره تلفن همراه از اپراتور فعلی خود به اپراتور جدید و مقصد، ممکن است سوالات زیادی برای مشترکین به وجود آمده باشد. در زیر به پاسخی که بهداری مدیر پروژه ترابردپذیری همراه اول به برخی پرسش ها در این خصوص داده است، توجه شما را جلب می کنیم.

1.    با وجود امکان خریدن ارزان و ساده ی سیم کارت های دیگر اپراتورها و وجود گوشی های دو سیم کارته، چالش تغییر اپراتور سیم کارت ها چه ضرورتی پیدا می کند؟
بهداری پاسخ داد، ترابردپذیری این امکان را به مشترکین تلفن همراه می دهد که بتوانند با همان شماره، سیم کارت خود را به اپراتور دیگری انتقال دهند؛ چون ممکن است مثلا یک اپراتور پوشش ضعیف تری داشته باشد و در شهر و محله ی یک مشترک آنتن دهی خوب نباشد. همین طور مشترک می تواند شماره ی خود را حفظ کرده اما از اپراتور با پوشش بهتر بهره مند شود. این کار از سال ها قبل در بسیاری از کشورها انجام شده و در ایران هم با تاخیر انجام می شود.

2.    با در نظر گرفتن این که اکنون گوشی های دو سیم کارته ی فراوان و با مدل های متنوعی در بازار وجود دارند، آیا انتظار استقبال از طرح ترابردپذیری را دارید؟
بهداری گفت: طرح ترابردپذیری کمی دیر در کشور ما اجرا می‌شود و بسیاری از مشترکین برای رفع نیازهای خود و استفاده از خدمات اپراتورهای دیگر از گوشی های 2 سیمکارته استفاده می کنند که برای این دسته از مشترکین ترابردپذیری جذاب نخواهد بود.

3.    علی رغم اعلام آغاز ترابردپذیری در 27 اردیبهشت ماه اجرای این طرح به تاخیر افتاد، مشکل از کجا بود؟
بهداری گفت: علی‌رغم اعلام آمادگی اپراتورها، در انجام تست ها مشکلاتی پیش آمد که راه‌اندازی سرویس ترابردپذیری را با تاخیر مواجه کرد. استاندارد نبودن پیاده سازی این سرویس در ایران به دلیل وجود المان های مختلف در شبکه، حضور بازیگران متعدد و فرایند ترابردپذیری را پیچیده کرده است.
وی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم بر این گرفته شده که راه اندازی این سرویس به صورت آزمایشی و با تعداد مشترکین محدود آغاز شود تا در صورت بروز مشکلاتی مانند قطع شدن سیم‌کارت قبلی و وصل نشدن سیم‌کارت جدید، اثرات نامطلوب این سرویس دامن گیر افراد کمتری باشد.

4.    در طرح ترابردپذیری اپراتورها برای حفظ مشترکین خود و جذب دیگر مشترکین تلاش می کنند، برنامه ی همراه اول در این زمینه به چه صورت می باشد؟
بهداری گفت: ارزش‌های شبکه همراه اول تنها به شماره آن محدود نمی‌شود؛ در حال حاضر سه برنامه را برای وسعت دادن و جذاب‌تر کردن خدمات همراه اول برای مشترکانش در دست اجرا داریم که هر چند از قبل آن را آماده کرده بودیم حالا با اجرای ترابردپذیری همزمان شده است.
مدیر پروژه ترابردپذیری همراه اول توضیح داد: گوشی قسطی برای مشترکین دائمی، جایزه بزرگ و طرح اعتبار دهی ویژه مشترکین دائمی از جمله این برنامه ها است.

5.    آیا شارژ سیم کارت قبل از ترابرد صفر می شود؟ در این مورد ابهامات زیادی وجود دارد و هنوز برای مشترکین جزئیات واضح نمی باشد.

مدیر پروژه ترابردپذیری همراه اول گفت: با شما موافقم در مورد این طرح اطلاع رسانی دقیق و کاملی به مشترکان ارایه نشده و شاید ابهامات کاربران، علاوه بر پیچیدگی ذاتی فرایند ترابردپذیری ناشی از نبود اطلاع رسانی در این زمینه باشد. در مورد از بین رفتن شارژ پس از ترابرد نیز شنیده‌های شما درست است.

6.    آیا ودیعه سیم کارت به اپراتور جدید منتقل نمی شود؟ پس از ترابرد چه بر سر ودیعه خطوط خواهد آمد؟
بهداری تصریح کرد: ودیعه مشترکان دائمی همراه اول به سایر اپراتورها انتقال نمی‌یابد، در نتیجه مشترکین دایمی همراه اول در صورت ترابرد به دیگر اپراتورها احتمالاً زودتر قطع میاندوره خواهند شد و این بر ارزش خط هم تاثیر خواهد داشت. از طرف دیگر مشترکین دایمی سایر اپراتور ها در صورت پیوستن به همراه اول از مزایای طرح اعتباردهی بهره مند خواهند شد و این هم می‌تواند باعث افزایش ارزش خط آنها شود.

7.    هزینه ی تماس مشترکانی که از همراه اول به اپراتورهای دیگر ترابرد کنند، چه تغییری خواهد کرد؟
بهداری گفت:  در حال حاضر ارزانترین نرخ تماس در این اپراتور بین خانواده 94 میلیونی مشترکین همراه اولی و تلفن ثابت وجود دارد. در صورت ترابرد مشترکین از همراه اول، نرخ تماس ایشان با مشترکین همراه اول و تلفن ثابت افزایش خواهد یافت. همچنین هزینه مشترکین تماس گیرنده با این مشترکین ترابرد شده نیز افزایش خواهد یافت.

8.    پس از ترابردپذیری با توجه به تفاوت هزینه های تماس داخل و خارج شبکه، مشترک مبدا چگونه متوجه می شوند که مشترک مقصد در اپراتور اصلی است یا به اپراتور دیگری منتقل شده است؟
بهداری توضیح داد: سازمان تنظیم مقررات مصوبه ای در این زمینه دارد و ما در همراه اول پیام ضبط شده‌ای را به اطلاع مشترک می‌رسانیم که در آن به تماس گیرنده هشدار داده می‌شود شماره‌ای که با آن تماس گرفته، ترابرد شده است که نادانسته هزینه‌ای به مشترکان تحمیل نشود.
9.    آیا خریداری سیم کارت از یک اپراتور و ترابردپذیری به اپراتور دیگر و سپس فروش آن مجاز است؟
 بهداری گفت: بر اساس قوانین سازمان تنظیم مقررات شماره تلفن همراه جزو اشتراک مشترک و متعلق به اپراتور پایه است و تمامی مشترکین در صورت ترابرد به سایر اپراتورها و در صورت نیاز به فروش خط باید به اپراتور اولی شان بازگردند که این خود شامل اجرای مراحل ترابردپذیری به همراه اول خواهد بود.
مدیر پروژه ترابردپذیری همراه اول خاطر نشان کرد: این طرح هم مثل بسیاری از طرح‌های دیگر است و از طرح‌هایی که ارتقای کیفیت سرویس‌ها و نفع مشترکان در آن دیده باشد استقبال می کنیم. در زمینه ترابرد هم همواره آمادگی خودمان را برای اجرای آن اعلام کرده‌ایم. همانند هر طرح دیگری ترابرد هم می‌تواند در ابتدای کار اشکالات خود را داشته باشد که به مرور مرتفع خواهد شد.
.


منبع اصلی مطلب : دیگ سنگی
برچسب ها : ترابردپذیری ,مشترکین ,اپراتور ,ترابرد ,صورت ,وجود ,ترابردپذیری همراه ,پروژه ترابردپذیری ,مدیر پروژه ,صورت ترابرد ,تلفن همراه ,مدیر پروژه ترابر
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : پاسخ های مدیر ترابردپذیری همراه اول به برخی پرسش ها